ZW
Aktualności
STANISŁAW LIKIERNIK  PS.  „STACH”  1923 - 2018
18.04.2018
Wspomnienie żołnierza Oddziału Dyspozycyjnego „A” okręgu Warszawa Kedywu Armii Krajowej Stanisława Likiernika ps. "Stach", "Staszek".


Stanisław Likiernik – „Stach”, „Staszek”, „Machabeusz”, żołnierz Kedywu Armii Krajowej, Powstaniec Warszawski, kawaler orderu Virtuti Militari.
Jeden z dwóch (obok Krzysztofa Sobieszczańskiego) pierwowzorów "Kolumba" – Staszka Skiernika z powieści Romana Bratnego Kolumbowie. Rocznik 20. To głównie jego wojenne doświadczenia składają się na literacką postać, która dała nazwę całemu pokoleniu, legendzie Polski Walczącej.
    Urodził się w 1923 roku w Garwolinie, gdzie jego ojciec był rotmistrzem kawalerii. Potem mieszkał w Konstancinie i Warszawie. W czasie okupacji był w grupie żoliborskich przyjaciół, stanowiących trzon Kedywu Kolegium A (podlegającego Józefowi Rybickiemu; grupą dowodził Stanisław „Stasinek” Sosabowski). Brał udział w słynnych akcjach „Na Panienkę”, „Na Durfelda”, w wysadzaniu pociągów i innych akcjach sabotażowych. W Powstaniu walczył na Woli, Starym Mieście i Czerniakowie. Był kilkakrotnie ranny. Koledzy wspominali jego graniczącą z szaleństwem i brawurą odwagę i poczucie humoru nawet w najtrudniejszych godzinach. W sierpniu i wrześniu 1944 roku zginęła większość jego najbliższych przyjaciół.
   Po wojnie wyemigrował do Francji, skończył tam słynną Sciences Po (Instytut Nauk Politycznych), miał rodzinę, świetną pracę; był szczęśliwy, choć wciąż tęsknił za Polską, do której po odwilży 1956 roku często przyjeżdżał.
   Stanisław Likiernik nie krył bardzo krytycznej oceny decyzji o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego, ale zawsze podkreślał heroizm i poświęcenie pokolenia „Kolumbów”.
   W 2011 roku Minister Obrony mianował Stanisława Likiernika podpułkownikiem Wojska Polskiego, a  Prezydent nadał Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polski.
„Stach” zmarł 17 kwietnia 2018 roku w szpitalu w Wersalu. Zostanie pochowany w Panteonie Żołnierzy Polski Walczącej na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie (Wojskowe Powązki). O terminie pogrzebu Rodzina poinformuje w nekrologu w prasie.
 Stanisław Likiernik ps. "Stach"

   Decyzją nr 148/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 23 kwietnia 2014 r. Ooddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie przyjął dziedzictwo tradycji Oddziału Dyspozycyjnego „A” Kedywu Okręgu Warszawa Armii Krajowej. Z okazji przyjęcia tradycji, Stanisław Likiernik został odznaczony przez Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej Medalem Honorowym za zasługi dla Żandarmerii Wojskowej.Stanisław Likiernik ps. "Stach" podczas uroczystości przyjęcia dziedzictwa tradycji Oddziału Dyspozycyjnego „A” Kedywu Okręgu Warszawa Armii Krajowej przez Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie – plac Krasińskich w Warszawie w 2014 r.


 Od lewej Stanisław Likiernik ps. "Stach" i Stanisław Aronson ps. "Rysiek" podczas uroczystości przyjęcia dziedzictwa tradycji Oddziału Dyspozycyjnego „A” Kedywu Okręgu Warszawa Armii Krajowej przez Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie – plac Krasińskich w Warszawie w 2014 r.

 
Trzeci od lewej Stanisław Likiernik ps. "Stach" i Stanisław Aronson ps. "Rysiek" podczas uroczystości przyjęcia dziedzictwa tradycji Oddziału Dyspozycyjnego „A” Kedywu Okręgu Warszawa Armii Krajowej przez Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie – plac Krasińskich w Warszawie w 2014 r.

 
Stanisław Likiernik ps. "Stach" podczas uroczystości przyjęcia dziedzictwa tradycji Oddziału Dyspozycyjnego „A” Kedywu Okręgu Warszawa Armii Krajowej przez Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Warszawie przed kompleksem Żandarmerii Wojskowej w Warszawie w 2014 r.

 
Stanisław Likiernik ps. "Stach" podczas spotkania z żołnierzami w Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Warszawie w 2014 r.

 
Stanisław Likiernik ps. "Stach" podczas spotkania z żołnierzami w Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Warszawie w 2014 r.